Recenze knihy Být perfektní nemusí být perfektní

24.08.2023

Každý člověk si v hloubi své duše přeje být dokonalý až obdivovaný. Ale co když to dojde k tomu, že to člověk přežene a jeho život ovládne perfekcionismus? Tahle kniha Vám s tím pomůže!

Děkuju za úžasnou možnost spolupráce s nakladatelství PORTÁL, s.r.o!

Upozornění pro čtenáře: Píši recenze do hloubky, což znamená, že zde naleznete trošičku detailnější popis knihy (například popis a hodnocení jednotlivých kapitol.) Přiložené fotografie si zvětšíte kliknutím na ně.


Základní informace

Přeložila: Petra Diestlerová

Autorka obálky: Kateřina Tvrdá

Počet stran: 216

Vazba: Brožovaná

Rok vydání: 2023

Vydalo: nakladatelství PORTÁL, s. r. o.

Autorka:

Sharon Martin je psychoterapeutka specializující se na problémy pro dospělé. Působí v San José (Kalifornie.) Zaměřuje se na perfekcionismus, odcizené rodiny či spoluzávislost. Podporuje jedince, aby překonali tyto problémy a mohli přijmout své já. Napsala dvě knihy a věnuje se blogaření o duševním zdraví.

Anotace knihy

Máte dojem, že byste měli být ve všem perfektní? Vaše touha po perfektním výsledku je mnohdy silnější než vy? 

Raději do úmoru všechno vylepšujete a zdokonalujete? 

Pak je možná čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda snaha být ve všem perfektní je skutečně tak perfektní, jak si myslíte. 

Perfekcionismus může náš život postupně vykrást. Nic nám není dost dobré… ani na nás, ani na druhých. 

Opravdu chceme žít jako křeček, který běhá ve svém kolečku? 

Nestálo by za to na chvíli opustit své perfekcionistické snahy a podívat se na to, jak žijeme, s odstupem?

Kniha psycholožky Sharon Martin nabízí řadu strategií, které nám mohou pomoci vystoupit z nekonečného běhu za dokonalostí.

 Najdeme v ní řadu příkladů ze života, podnětů k zamyšlení, škál zjišťujících, jak jsme na tom s perfekcionismem právě my, a hlavně inspirace a podpory pro změnu svého života. 

Autorka zařadila také cvičení založená na konceptu mindfulness.
Knihu ocení lidé potýkající se s perfekcionismem a terapeuti.


Recenze

Hned po otevření knihy mě mile překvapil úvod knihy. Líbilo se mi, jak čtenáře kniha nabádá, aby se cvičeními nespěchali, protože na perfekcionismus neexistuje žádná rychlá pomoc. Dále čtenáři autorka knihy říká, že za vypracovaná cvičení nikdo nikoho nesoudí a neznámkuje a cvičení můžou napomoci při prací s terapeutem. Tyto poznatky uvedené na začátku knihy ve mě vyvolali příjemný a uklidňující pocit, takže jsem ráda otočila další stránku.

Já perfekcionistka naštěstí nejsem, ale knihu jsem otevřela ze zvědavosti, abych věděla jak pomoc člověku, který by v mém okolí kvůli perfekcionismu trpěl. Po přečtení celé knihy jsem byla mile překvapená, že některé cvičení pomohou i člověku bez perfekcionismu.


Tuto knihu bych si určitě neuměla představit bez řádného vysvětlení co je perfekcionismus. Hovoří o tom první kapitola s názvem Jak vypadá perfekcionismus ve vašem životě, která je doplněná životními příběhy lidí. Kapitola se také zabývá, čím bývá perfekcionismus doprovázený (vysoké nároky, falešné přesvědčení, výkony co určují jakou hodnotu máme jako lidské bytosti a hlavně strach.)

+ V téhle kapitole se mi ale nejvíce líbil popis toho, jak se perfekcionismus projevuje na našem životě. Přidávám sem ukázku z knihy (strana 18,19) Oceňuju také, že hned v první kapitole jsou tři otázky k zamyšlení formou cvičení.

+ Nechybí shrnutí kapitoly.

- Nechápu proč autorka hned v první kapitole nalouskla téma perfekcionistické myšlení, když sama píše, že to bude rozebírat v celé knize a nám to zde sepsala pouze pro naší představu. Toto perfekcionistické myšlení bych v tomhle případě přiřadila spíše k úvodu.

Druhá kapitola s názvem Jak vypadá perfekcionismus ve vašem životě se zaměřuje na to, jak se perfekcionismus projevuje. Pokud si nejste jistí, zda se týká perfekcionismus i Vás, můžete si vypracovat cvičení, která tato kapitola nabízí. Kapitola se také zaměřuje na to, jaký může mít perfekcionismus dopad na život (např. stres či zmeškané příležitosti) Ke konci kapitoly je plno cvičení, kde se zamyslíte, jaké rysy perfekcionismu chcete změnit nebo jestli perfekcionismus přináší nějaké výhody pro život.

+ Zaškrtávání rysů perfekcionismu se mi líbilo a bylo dostatečně dlouhé. (opět přikládám ukázku, strana 23)

+ Kapitola obsahuje hodně cvičení k zamyšlení. (opět ukázka, strana 29) Nechybí životní příběhy.

- Do shrnutí bych neuváděla informace, co nás čeká v následující kapitole. Jedná se o vždy o shrnutí dané kapitoly. Když se budu chtít dozvědět co bude následovat, přečtu si další stranu nebo otočím další stranu.

Dětství ovlivňuje náš život ať už chceme nebo ne. Třetí kapitola s názvem Odhalte kořeny svého perfekcionismu se snaží čtenářům vysvětlit odkud se perfekcionismus vzal. Byla jsem plně přesvědčena, že kapitola bude vyprávět o rodičích, kteří mají na děti vysoké nároky. Překvapilo mě ale, že perfekcionismus může být vrozený nebo, že člověka můžou ovlivnit i perfekcionistická sdělení z kultury a médií.

+ Líbil se mi popis rodičovského výchovného stylu (perfekcionističtí, nároční, roztržití či zahlcení rodiče) viz ukázka z knihy (strana 43,44)

Už samotný název čtvrté kapitoly Od strachu k odvaze nám říká, na co se autorka knihy také zaměřila. Lidé s perfekcionismem se pořád bojí selhání, kritiky či mají strach z odmítnutí. Dozvíme se (což mě samotnou zaujalo), že sídlem strachu je tzv. amygdala (část mozku, která je odpovědná za stresovou reakci). Některé obavy se zakládají na zkreslených, negativních či nerealistických myšlenkách, které se nazývají kognitivní zkreslení. S tímto kognitivním zkreslením se v této kapitole pracuje. Naučí nás, jak se obavám postavit či jak zpochybnit svůj strach. Ke konci kapitoly nám autorka doporučuje, abychom si pomalu ustanovili takové výzvy, které nám působí jen mírné nepohodlí. Nepomůžeme ničemu, když budou takové, které nás budou drtit, ale bez odvahy a menšího riskování ničemu nepomůžeme. Nesmíme zapomenout, že člověk se pořád mění a učí se.

+ V kapitole jsem se dozvěděla zajímavé informace.

+ Cvičení, jak si uvědomit své kognitivní zkreslení je pěkně vysvětleno i na příkladu. Myslím, že zrovna toto cvičení je užitečné i pro ostatní lidi, kteří perfekcionismem netrpí.

- V této kapitole jsme odkázány i na přílohu ke konci knihy. Nelíbí se mi, že musím zbytečně listovat. Přijde mi, že to, co je obsaženo v přílohách mohlo být v jednotlivých kapitolách.

Přidávám sem ukázku ze strany 58.


V páté kapitole s názvem Od sebekritiky k soucitu se sebou se vás kniha snaží naučit, abyste jakožto perfekcionisté nebyli na sebe tak tvrdí. Snaží se vám pomoci 4 metodami. Soucitnou sebe mluvou, kognitivní přerámování (změna negativních a přehnaných myšlenek), nácvik sebe odpuštění a soustředění se na silné stránky. O téhle kapitole bych řekla, že je nejdůležitější ze všech kapitol, díky níž si totiž uvědomíte, že problém s perfekcionismem pramení převážně z toho, že je potřebujete lásku a pochopení, který si každý z vás zaslouží.

+ Líbila se mi kapitola Jak dávat a přijímat komplimenty. Nebylo to jen o tom dávat komplimenty druhým, ale převážně sobě.

Přidávám ukázku z knihy - strana 80.


Občas se sama sebe ptám, jestli se perfekcionisté necítí přetížení. Tolik úkolů, neustálé uhánění mít všechno dokonalé. Touto myšlenkou se zabývá šestá kapitola s názvem Od prokrastinace k dotahování věcí do konce. Kapitola nám ukáže, co všechno díky prokrastinaci dokážeme zmeškat a jak správně naložit s naším časem (např. pravidlo 5 minut, to nejtěžší nejdřív, rozložení úkolů)

+ Kapitola mi byla hodně nápomocná, protože sama mám někdy pomoc, že každý den nestíhám a potřebovala bych více času. Dozvěděla jsem se užitečné informace, díky nímž pevně věřím, že se má situace zlepší. A lidem s perfekcionismem ještě víc.

Ukázka je ze strany 99.


V životě existuje mentalita (způsob myšlení) více-je-lépe. To znamená, že jsme obklopení myšlenkami dělat všeho víc (víc vydělávej, víc cestuj apod.) a často to dopadá tak, že jsme z toho vyčerpaní, frustrovaní a nenaplnění, protože nikdo nedokáže všechno zvládnout. Sedmá kapitola s názvem Od vytíženosti k vědomému bytí se touto myšlenkou zabývá. Snaží se vám pomoci odhalit, zda svými činnostmi nejste příliš vytížení. Ukazuje vám, jak si provést časový audit, díky němuž budete mít lepší představu o tom, co děláte s Vaším časem. Ujasníte si Vaše životní hodnoty, zkusíte si najít životní rovnováhu a na chvíli se zkusíte pozastavit nad přítomným okamžikem. Na konci kapitoly si kapitoly si zkusíte napsat, za co jste v životě vděční.

+ Kapitola obsahuje nejvíce cvičení z celé knížky.

- Tuto kapitolu bych spíš spojila v jedno s předchozí kapitolou (tedy šestou)

Ukázka je ze strany 125.


Některé děti dospělí učí, aby co nejvíce pomáhali druhým, jenže u perfekcionistů se to spíš promění ve snahu zavděčit se druhým. Takoví lidé bohužel zapomínají na svou hodnotu a názorech, ale řídí se hodnotami a názory jiných lidí. Kapitola osmá s názvem Od snahy zavděčit se k asertivitě se zabývá jednak asertivitou (způsob vyjádřit své myšlenky tak, aby neublížili druhým), ale také i vlastní hodnotou, jak nelpět na výsledku či jak se zbavit viny.

+ Líbilo se mi cvičení, jak předat své sdělení. Měli jsme se naučit, jak rozlišit pasivní, agresivní či asertivní komunikaci. Opíšu sem příklad ze strany 140,141.

Chci: Chci něco zdravého, třeba salát.

Pasivní: Je mi to jedno, dám si co chceš ty.

Agresivní: Už jsem ti říkala, že jím zdravě. Tak proč pořád navrhuješ pizzu nebo hamburgery? Jsi strašně bezohlední.

Asertivní: Snažím se jíst zdravě, takže bych si dala salát. Byla bych moc ráda, kdybys mohl cestou domů koupit čerstvý špenát.

Ukázka fotografie je ze strany 137.


V kapitole deváté s názvem Od hněvu ke klidu nám autorka ukazuje jak rozpoznat hněv a jak se s hněvem vypořádat. Myslím, že k téhle kapitole se nemusím tolik vyjadřovat, jen se mi líbilo cvičení ohledně úrovně hněvu (ukázka ze strany 154)


Co jsem vůbec netušila je, že se lidé s perfekcionismem stavějí kriticky i k ostatním lidem. Měla jsem za to, že jsou kritičtí jen vůči sobě. Dozvěděla jsem se to v kapitole desáté s názvem Od kritiky k přijímání ostatních, která Vás naučí přesunout pozornost co lidé dělají špatně na to k tomu dobrému. Zároveň se nás snaží naučit nastavovat pro ostatní realistické očekávání, kdy je sdělujeme asertivním způsobem.

+ Myslím si, že nejlepším cvičením z kapitoly je pátrat po tom, co dělají ostatní správně.

Ukázka je ze strany 162.


Jedenáctá kapitola s názvem od viny k sebépéči jedná opět svým názvem sama za sebe. V kapitole se dozvíte co je sebe léčba, jak jej vnímají perfekcionisté a naučí vás plánovat si svoji vlastní sebepéči.

+ Do očí mě zasáhlo cvičení mylné představy o sebe péči. Netušila jsem, že lidé s perfekcionismem mohou myslet až tak negativně. Opíšu sem opět cvičení ze strany 178.

Kterou z následujících mylných představ o sebepéči máte také?

Ztráta času, lenost, sobectví, slabost, známka selhání, špatná, drahá, nedůležitá... odměna, kterou si musím zasloužit... jenom poslední módní výstřelek sebezdokononalování.

Ukázka fotografie je ze strany 182.


Perfekcionisté se často cítí nedostateční. Dvanáctá a zároveň předposlední kapitola s názvem Od studu ke spojení popisuje jak odhalit stud a jak se ho zbavit. Autorka uvádí, že zbavit se studu není pro perfekcionisty jednoduché, ale pokud se naučíme svěřovat se svými nedokonalostmi, můžeme se studu zbavit.

+ Na kapitole mě zaujalo, že stud u perfekcionistů je vlastně takový cyklus, to jsem vůbec netušila. Opis je ze strany 187.

Stud (přesvedčení, že za nic nestojím) → perfekcionismus → nemožné vysoké nároky → selhání → sebeobviňování → stud.

Ukázka je ze strany 191.


V závěrečné kapitole (13té) s názvem Jak to dát všechno dohromady nám autorka říká, že po vypracování všech cvičení může perfekcionismus pořád někde být. Nabádá nás, že je třeba některá cvičení opakovat, ale zároveň se máme podívat jaké pokroky jsme s knihou udělali. Na závěr kapitoly je cvičení, kde si můžeme vytvořit nácvik rutinního rozvrhu.

+ Líbil se mi nápad s tím, že si do svého diáře máme zapsat, jak dlouho a kdy budeme dělat cvičení, ke kterým se máme vracet.

Ukázka je ze strany 205.


Plusy a mínusy

+ Pěkná a jednoduchá obálka.

+ Kniha obsahuje plno životních příběhů.

+ Dozvěděla jsem se plno zajímavých informací.

+ Naleznete zde opravdu hojný počet cvičení.

+ Řekla bych, že na vyplnění otázek a vypracování cvičení, je dostatek místa.

+ Pár kapitol z knihy dokáže pomoci lidem i bez perfekcionismu.

+ V knize je všechno krásně vysvětlené.


- Na začátku knihy jsem opět narazila na to, že si cvičení z knihy můžete stáhnout v angličtině na určitých webových stránkách. Stále nechápu, proč když kniha vyjde v češtině, neudělají webové stránky s cvičeními v češtině? Já třeba do knihy nerada píšu, takže bych uvítala vytisknout si cvičení a vypracovat si je na papír. Je to kvůli GDPR? Nebo si máme cvičení z knihy okopírovat?

- Ke konci knihy jsou přílohy. Přijde mi to zbytečné, protože přílohy jsou krátké a navíc je jich málo. (A až D) Přílohy bych zařadila normálně do kapitol.

- V shrnutí na konci kapitol byla sice rekapitulace kapitoly, ale často jsem v ní nacházela informace co nás čeká v další kapitole. Přišlo mě to zbytečné, když mohu otočit na další stránku a zjistit co dalšího v knize najdu.


Hodnocení a závěr

Knihu velice doporučuju, protože si myslím, že lidem s perfekcionismem dokáže opravdu pomoci. V knize je všechno krásně vysvětlené a myslím si, že autorka se zaobírala všemi důležitými tématy a na nic nezapomněla. Moc se mi líbilo, že kniha obsahovala hodně cvičení, která si myslím dokáží nejvíce pomoci.

Upřímně po přečtení je mi do breku. Je mi totiž lidí s perfekcionismem opravdu líto. Pevně ale věřím, že pokud se ponoříte do této knihy a vynaložíte snahu, dostanete se z toho! Moc vám držím palce!

Knihu nakonec hodnotím 5 hvězdičkami z pěti, protože i přes pár malinkatých nedostatků kniha dokáže člověku opravdu pomoci a to je podle mě to nejhlavnější.


Pokud u Vás recenze vzbudila zájem o knihu, můžete ji koupit ZDE.

Autorka recenze: Camilla


Máš něco na srdíčku? Klidně nám napiš!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky